Wykrywacze dymu. Jakie różnice?

Od ostoi rynku sztuki po wytrwałą prowokację. Było to dla nas trudne zadanie i wybredne poszukiwanie, kiedy postawiliśmy sobie za zadanie ustalenie ostatecznej listy największych żyjących współczesnych artystów. Jest szansa, że poniższa lista będzie przedmiotem debaty wielu, ale niestety…

Czy wiesz, jakie masz czujniki dymu? Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy są w nich jakieś różnice? Tak, zdecydowanie są. Na dzisiejszym rynku istnieją dwa główne typy czujek dymu. Ich wspólną cechą jest czujnik, który inaczej wykrywa dym i ogień, w zależności od źródła pożaru:

Jonizacyjne czujki dymu – są bardziej wrażliwe na płonący ogień według National Fire Protection Association (NFPA). Alarmy te wykorzystują „jony” lub cząsteczki naładowane elektrycznie, aby pomóc wykryć dym w powietrzu.

Optyczne czujki dymu – ich główną cechą jest to, że wykorzystują wiązkę światła do wykrywania dymu.

Jak więc wybrać odpowiednie detektory? Rzecz w tym, że NFPA zaleca, aby mieć oba typy, ponieważ nie wiesz, jaki rodzaj pożaru może wybuchnąć w twoim domu. A detektory są bezużyteczne, jeśli nie działają prawidłowo. Według NFPA szacuje się, że 24% awarii czujników dymu było spowodowanych rozładowanymi bateriami w latach 2010-2016.